Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český Ráj

18. 4. 2007
Český Ráj
Suché Skály

Český Ráj

Kraj: Liberecký
Zeměpisná poloha: Severovýchodní Čechy, cca 100 km od Prahy

Spojení a informační kancelář

Spojení: Český Ráj - Praha: autem cca 1,5 hod.
Informační kancelář:
Městské informační středisko Turnov
nám. Českého ráje 26, 511 01 Turnov
Telefon: 481366255, 481366256
Fax: 481366256

Hotel Zámek Hrubá Skála

Poloha

Český Ráj, chráněná krajinná oblast, to jsou skalní města mezi Turnovem, Jičínem a Mnichovým Hradištěm. Tento kraj je jedním z nejnavštěvovanějších turistických oblastí V České republice. Již v 19. století hosté lázní Sedmihorky začali tuto oblast nazývat "Český ráj". V roce 1955 byl Český Ráj vyhlášen chráněnou krajinou oblastí. Český Ráj nabízí neuvěřitelnou scenérii skal - věže, sloupy, jehly, komíny, hluboké a úzké chodby, jeskyně i bašty. Řeka Jizera, hluboké lesy, rybníky, chráněné a ohrožené biologické druhy, hrady i muzea a skál... Český Ráj to na pohled.

Města, skalní města, chlouby a památky

Hrad Kost

Za turistické centrum oblasti je považováno město Turnov. Je východiskem výletů za přírodními krásami a historickými památkami celého Českého ráje. Historie Turnova je spjata s významnými šlechtickými rody, jež v okolí budovaly svá sídla, například hrad Valdštejn či zámek Hrubý Rohozec. V minulosti Turnov proslul především zpracováním drahých kamenů.

Z dalších měst ležících v České Ráji jmenujme Jičín, Mnichovo Hradiště, Semily, Železný Brod, dále pak městečka a vesničky Kopidlno, Lomnice nad Popelkou, Osek, Rovensko po Troskami či Veliš. Český Ráj je především však územím skalních měst, rájem horolezců a turistů. Z nejznámějších skalních měst, tvoří je stovky věží, stojí určitě za zmínku "Hruboskalsko", kde můžeme najít více než 400 věží.

Hruboskalsko se skládá z pěti oblastí - Dračí Skály, Zámecká Rokle, Kapelník, Maják a Údolíčka. Dále pak "Klokočské a Betlémské Skály" se známou jeskyní "Postrojna" (Amerikou), Prachovské či Borecké skály. Výhlad do kraje Vám zaručují místa "Kozákov, Hlavatice, Kopanina Mužský či Tábor". Mezi další přírodní zajímavosti patří např. Bozkovské dolomitové jeskyně, Káčov, Semtínská lípa a Svatá Anna. Ze zámků jmenujme "Hrubý Rohovec, Hrubou Skálu, Jičín, Jičíněves, Mnichovo Hradiště a Sychrov" a z hradů a zřícenin např. Frýdštejn, Chlum, Kost, Kozlov, Pařez, Potštejn, Staré Hrady, Valdštejn, Vranov a především Trosky a Drábské světničky.

Současnost a speciality Českého Ráje

Český Ráj je oblast stvořená pro aktivní dovolenou, nabízí hrady i zámky, nedotčenou přírodu, stezky pro pěší turistiku i cyklostezky, mnoho skalních stěn a nakonec i řadu muzeí (Okresní muzeum Českého Ráje v Turnově, Okresní muzeum v Jičíně, Městské muzeum v Semilech, Městské muzeum v Železném Brodě či Lomnici nad Popelkou) a galerií (v Jičíně, Turnově, Semilech).

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář